با هماهنگی های صورت گرفته ، صدور روادید زائران اربعین حسینی در چهار شهر تهران ، مشهد ، کرمانشاه و اهواز توسط کنسولگری ها و سفارت عراق به صورت انفرادی و کاروانی انجام می شود
مسئول ستاد اربعین حج و زیارت خوزستان گفت:کار صدور روادید برای زائران اربعین حسینی در استان خوزستان همزمان در سه استان دیگر از روز دوشنبه آغاز شد تا نخستین گام در فرایند اعزام زائران برای شرکت در کنگره عظیم اربعین حسینی در عراق برداشته شود.

محمدامین یاقوت افزود: با هماهنگی های صورت گرفته ، صدور روادید زائران اربعین حسینی در چهار شهر تهران ، مشهد ، کرمانشاه و اهواز توسط کنسولگری ها و سفارت عراق به صورت انفرادی و کاروانی انجام می شود.

وی گفت: به همین منظور ۶۰دفتر خدمات مسافری در شهرهای استان خوزستان که دارای مجوز از مدیریت حج و زیارت استان هستند تقاضاهای صدور روادید زائران را دریافت و به صورت متمرکز به کنسولگری عراق در اهواز جهت صدور روادید ارسال خواهند کرد.

مسئول ستاد اربعین مدیریت حج و زیارت خوزستان در ادامه گفت: زائران اربعین حسینی مدارک مورد نیاز برای صدور روادید از جمله گذرنامه را تحویل دفاتر خدمات مسافری و زیارتی داده ولی پیش از این باید در سامانه سماح ثبت نام کرده باشند.

به گفته یاقوت ، همه مراحل ثبت نام در سامانه سماح به صورت رایگان بوده و هزینه سفر هر یک از زائران با احتساب بیمه ، حق الزحمه زیارتی و هلال احمر به مبلغ حدود یک میلیون و ۹۰۰هزار ریال از طریق سامانه قابل پرداخت خواهد بود.

وی افزود: از ۳۰ شهریور ماه امسال مراکز صدور روادید از سوی کشور عراق از چهار مرکز به ۱۲مرکز افزایش خواهد یابد که از این تعداد ، ۲ مرکز سیار صدور روادید در آبادان و سوسنگرد فعال خواهند شد.

مسئول ستاد اربعین حج و زیارت خوزستان در ادامه با بیان اینکه تاکنون ۲۶هزار زائر اربعین حسینی در سامانه سماح ثبت نام کرده اند افزود: هفت تا ۱۰درصد متقاضیان سفر به کربلای معلا خوزستانی هستند.

یاقوت با بیان اینکه زائران اربعین حسینی نباید کار ثبت نام در سامانه سماح و تقاضای صدور روادید را به روزهای آخر منتهی به اربعین موکول کنند افزود: با این حال صدور روادید برای زائران اربعین حسینی تا سه روز قبل از روز اربعین ادامه می باید.

وی از زائران اربعین حسینی خواست به منظور دریافت بسته جامع خدمات رفاهی توسط دفاتر خدمات مسافری زیارتی مجاز در طول سفر اربعین ، از مراجعه به دفاتر غیرمجاز زیارتی که عموما به تعهدات خود عمل نمی کنند خودداری کنند.

بنا به این گزارش با وجود اینکه ۱۸آبان روز اربعین حسینی است ولی حرکت کاروان های اربعین حسینی به سمت ۲پایانه مرزی چذابه و شلمچه از ۱۰ تا ۱۵روز قبل شروع می شود و بازگشت آنان تا چهار روز پس از اربعین حسینی ادامه می یابد.

پایانه مرزی چذابه در ۱۱۰کیلومتری شمال غرب اهواز و پایانه مرزی شلمچه در ۱۶کیلومتری غرب خرمشهر ۲ کانون از سه کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی در سال ۱۳۹۵ بود.

در اربعین حسینی حدود ۴۳۰هزار زائر از پایانه چذابه و ۶۵۰هزار زائر از طریق مرز شلمچه راهی عتبات عالیات شدند.پیش بینی شده امسال شمار زائران اربعین حسینی در مقایسه با پارسال حداقل ۲۰درصد افزایش یابد.

مرزهای شلمچه و چذابه از تیرماه ۱۳۸۲ پس از سرنگونی رژیم بعثی قرار برای تردد زائران دو کشور ایران و عراق و صادرات کالاهای غیرنفتی به این کشور فعال و عملیاتی شد.

قرار است مرز خسروی در استان کرمانشاه نیز به عنوان چهارمین مرز رسمی برای تردد زائران اربعین حسینی امسال بازگشایی شود.

 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد