پل معلق خاطره انگیز و نفر رو موسوم به “دَک دَکو” که دو منطقه پرجمعیت نفتون و پشت‌برج را به هم متصل می سازد با همت شرکت نفت و گاز مسجدسلیمان ترمیم و بهسازی شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی سیماش ، مسئول موزه نفت مسجدسلیمان با اعلام خبر بالا افزود: این اقدام به دنبال بریدگی کابل‌های نگهدارنده پل در اثر خوردگی شدید و خطر بروز حادثه برای رهگذران، به درخواست اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری شهرستان و اهالی منطقه با اعتباری معادل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال انجام شد.

فرید کاوش افزود: طی عملیات مرمت این پل قدیمی و خاطره انگیز که با هماهنگی اداره میراث فرهنگی و نظارت اداره خدمات مهندسی این شرکت انجام شد، سیم های بُکسِل فرسوده سایز ۲۶ با سیم های نو سایز ۲۹ تعویض، نرده های جانبی نصب و تکمیل، قلاب‌های آویز‌محکم نصب و ورق کف‌پل ترمیم شد .

گفتنی است این پل‌کابلی نفر‌رو در اوایل دهه ۲۰ خورشیدی توسط شرکت نفت ایران و انگلیس جهت ارتباط دو منطقه کارگری‌نشین و پرجمعیت نفتون و پشت برج احداث شد و با گذشت سال‌های طولانی همچنان مورد استفاده شهروندان قرار دارد. بدلیل کابلی و معلق بودن، در میانه پل در حین عبور عابرین،پل دچار تکان‌هایی می شد که در گویش محلی به این تکان و لرزش، دَک زدن گفته و برهمین اساس پل مزبور را دَک‌دَکو ( لرزان ) گفته و می گویند.

 

 

 • برچسب ها:

  به اشتراک بگذارید :

  مطالب مشابه

  شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

  - کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
  - آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد